Siatkówka na siedząco – nowy rozdział dla Aluron CMC Warta Zawiercie
W ramach nowej współpracy z Paravolley Silesia, Aluron CMC Warta Zawiercie poszerza swoją działalność o sekcję siatkówki na siedząco. Jest to efekt planów, które zakładają uczestnictwo drużyny Aluron CMC Paravolley w walce o miano mistrza Polski. Dla niezaznajomionych, siatkówka na siedząco to zmodyfikowana forma klasycznej gry zespołowej. Jej przepisy zostały dostosowane tak, by umożliwić rywalizację pełnosprawnym i niepełnosprawnym graczom na jednym boisku, oferując tym samym równe warunki do osiągnięcia zwycięstwa. Ta odmiana siatkówki jest dyscypliną paraolimpijską od 1980 roku.
Prezes Aluron CMC Warty Zawiercie, Kryspin Baran, podkreśla, że są to pierwsze tego typu próby w Polsce – próby połączenia struktur zarówno tradycyjnej jak i siedzącej siatkówki. Jak stwierdza, dyscyplina ta ma wiele cech wspólnych z klasyczną siatkówką i widzi w niej duży potencjał dla zwiększenia zainteresowania nią. Przede wszystkim jest to gra bardzo dynamiczna i atrakcyjna dla widzów.
Warto zwrócić uwagę na główne różnice w przepisach między siatkówką na siedząco a jej standardową odmianą – rozmiar boiska to jedna z nich. Pole gry to prostokąt o wymiarach 6 metrów szerokości i 10 metrów długości, podzielony na dwie równe połowy linia środkowa. Linia ataku znajduje się dwa metry od linii środkowej, co wyznacza strefę ataku o wymiarach sześć na dwa metry. W meczach męskich siatka jest zawieszona na wysokości 115 centymetrów od podłoża, natomiast w meczach żeńskich górna taśma siatki jest umieszczona dziesięć centymetrów niżej.