Komplikacje polityczne w związku ze stanowiskiem byłej wiceprezydent Zawiercia, Anny Nemś
Pozycja Anny Nemś, byłe wiceprezydent Zawiercia, znana jest z wielu kontrowersji. Chciała powrócić do pełnienia swojej poprzedniej funkcji, jednak miejskie władze zaproponowały jej niższe stanowisko. Nie zgadzając się z tą decyzją urzędu, wystąpiła sądownie przeciwko magistratowi. Sąd jednak nie poparł jej roszczeń.
Sytuacja ta ma skomplikowaną historię sięgającą kilka lat wstecz. Anna Nemś objęła stanowisko wiceprezydenta Zawiercia w 2009 roku. Rok później, po zmianie na stanowisku prezydenta miasta, Nemś zdecydowała się na urlop bezpłatny. Nowo wybrany prezydent miasta nie pozostawił jej na dawnym stanowisku i postanowił ją zwolnić.
Ale losy Anny Nemś nabrały innego obrotu. Po opuszczeniu magistratu zdobyła mandat parlamentarny i reprezentowała swoje miasto przez dwie kadencje sejmowe.
W 2019 roku, gdy jej kadencja dobiegła końca, próbowała wrócić na stanowisko wiceprezydenta Zawiercia. Jednak władze miasta zaproponowały jej stanowisko o niższym szczeblu, z czym Nemś się nie pogodziła i zdecydowała się na drogę sądową przeciwko urzędowi.
Warto jednak zaznaczyć, że kariera Anny Nemś w samorządzie Zawiercia rozpoczęła się wcześniej. W latach 2006-2009 była wiceprzewodniczącą Rady Miasta. W 2009 roku awansowała na stanowisko wiceprezydenta. Ale rok później, w wyniku kolejnych wyborów samorządowych, dotychczasowy prezydent Zawiercia nie zachował swojej pozycji. Wtedy też Anna Nemś zdecydowała się opuścić urząd na rzecz bezpłatnego urlopu.