Unikalna tradycja wielkanocna w Koziegłówkach
Pasją dla różnorodności lokalnej kultury i tradycji, napędzani ciekawością, skierowaliśmy nasze kroki ku miejscowości pod Częstochową. Byliśmy zainteresowani odkrywaniem oryginalnych i specyficznych dla danego regionu zwyczajów związanych z okresem Wielkanocy, które wciąż są żywe wśród jego mieszkańców.
Lokalna atrakcją, którą pragniemy polecić wszystkim, którzy będą przebywać w okolicach Koziegłówek podczas nadchodzących świąt, jest unikalny zwyczaj pielęgnowany od wielu pokoleń w Sanktuarium św. Antoniego.
W rozmowie z Eweliną Mędrala-Młyńską dowiedzieliśmy się więcej o tym zwyczaju: „To, co nasze Koziegłówki wyróżnia na tle innych miejscowości, to przede wszystkim tradycyjny obyczaj Turków. Turki stanowią grupę mężczyzn, których zadaniem jest strzec grobu Jezusa od momentu Wielkiego Piątku aż do chwili Rezurekcji. Kiedy podczas mszy ksiądz ogłasza słowa 'Oto Chrystus zmartwychwstał’, Turki gwałtownie upadają na kościelną posadzkę, dając wyraz swojemu zdziwieniu i strachowi. Uważam, że jest to tradycja warta zachowania i przekazywania, którą warto zobaczyć na własne oczy”.