Kiedy warto pomyśleć o zmianie pracy? Pierwsze objawy wypalenia
Nie zawsze wykonywana praca jest spełnieniem naszych marzeń. Jeśli jednak chodzi się do niej z ochotą czy przynajmniej jest się zadowolonym z warunków zatrudnienia, nie ma potrzeby myślenia o zmianie. Inaczej jest w sytuacji gdy pojawiają się objawy wypalenia zawodowego. Warto dowiedzieć się kiedy szukać pomocy i kiedy należy pomyśleć o zmianie pracy.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
Na pewno warto poznać symptomy tego, że konieczna jest zmiana zatrudnienia. Jeśli znajdujesz u siebie poniższe cechy, to koniecznie zmień środowisko pracy, a ciekawe propozycje znajdziesz na Gowork.pl. Czas zatem poznać objawy, a właściwie zespół objawów wypalenia zawodowego. Jeżeli dopada Cię ciągłe zmęczenie pracą, może być to jeden z symptomów. Jeżeli te zadania, które dotychczas były dla Ciebie proste i przyjemne, stają się męczące i nieprzyjemne, to znak że należy pomyśleć o zmianie. Brak efektywności w pracy wiąże się z tym, że do domu wraca się przemęczonym i nie można dobrze się zrelaksować i odpocząć przed kolejnym dniem pracy. Jeżeli wcześniej mogłeś nazwać się aktywnym pracownikiem, który jako pierwszy czy jeden z pierwszych zgłaszał się do wykonania zadań, a teraz tego unikasz, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego tak jest, czy boisz się wyzwań, czy może praca stała się dla Ciebie rutyną i nie czerpiesz z niej satysfakcji? Dotychczasowe symptomy były uciążliwe, ale te trudne do zniesienia to stres przed pójściem do pracy. Jeżeli na samą myśl o pracy ogarniają Cię dolegliwości somatyczne takie jak nudności czy wymioty, to koniecznie powinieneś zafundować sobie przerwę i udać się do specjalisty. Być może dopadła Cię nerwica, która jest trudną i podstępną chorobą. Gdy wcześniej praca była Twoją pasją i interesowałeś się nowinkami i aktualnościami, a teraz kompletnie Cię to nie obchodzi, to wypalenie zawodowe jest już „za zakrętem”. Osoby które dopadło wypalenie zawodowe często dochodzą do momentu, że wiedzą już, że praca nie przynosi im satysfakcji, czy wręcz jest źródłem stresu i innych dolegliwości i zaczynają przeglądać oferty pracy. Nie mają jednak odpowiednio dużo odwagi i siły, by aplikować i pozostają w stanie wypalenia.
Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
Mówi się, że wypalenie zawodowe nie dotyka osób leniwych, a raczej tych, które wykazują nadmierne ambicje. Sama ambicja w teorii jest pozytywnym zjawiskiem, pod warunkiem, że dana osoba nie bierze na siebie zbyt wielu obowiązków, a przy tym nie jest perfekcjonistą i jednocześnie osobą niezwykle samokrytyczną. Jeżeli pracy towarzyszy obniżona samoocena, brak dystansu do samego siebie, niepewność i zwątpienie co do własnych kompetencji, a jednocześnie brak wiary we własne możliwości, to także grozi wypalenie zawodowe.
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Z wypaleniem zawodowym można walczyć na różne sposoby. Po pierwsze koniecznie trzeba nauczyć się odpoczywać. Musisz rozgraniczać czas na życie zawodowe i prywatne. Zatem po pracy wyłączaj komórkę służbową i laptop. Zadbaj o bardziej urozmaicony czas pracy i zróżnicowanie zadań, dzięki temu nie będzie się tak często pojawiać monotonia, a jeśli nie jest to możliwe, to raczej wiadomo, że taką pracę należy zmienić. Na pewno w swoich uczuciach i ze swoim stresem nie powinieneś pozostawać sam. Koniecznie podziel się swoimi rozterkami i trudnościami, być może uzyskasz potrzebną pomoc i wsparcie albo dowiesz się, że dana osoba też zmagała się z wypaleniem zawodowym i jak sobie z tym poradziła. Nie bój się pójścia do terapeuty. Może być to dla Ciebie oczyszczające doświadczenie. Jego konsekwencją może być wzięcie długiego urlopu dla podreperowania zdrowia, a także gdy już będziesz gotowy, zmiana pracy. Nie warto niczego przyspieszać i należy dać swojemu organizmowi czas na regenerację, zwłaszcza gdy już pojawiły się przykre dolegliwości psychosomatyczne. Pamiętaj, że praca ponad siły prędzej czy później doprowadza do stanu wypalenia zawodowego. Każdemu potrzebny jest czas na pracę i czas na wypoczynek i proporcje nie powinny być znacząco zaburzone. Każdy też powinien ze swojej pracy czerpać satysfakcję.