Otwarcie nowoczesnego zakładu odzyskiwania metali przemysłowych w Zawierciu
W środę, w Zawierciu oficjalnie otwarto nowoczesny zakład firmy Elemental Strategic Metals. Zakład będzie specjalizował się w procesie odzyskiwania metali przemysłowych oraz szlachetnych. To miejsce pracy dla około 150 osób. Inwestycja, która wyniosła mniej więcej 600 milionów złotych, jest wynikiem realizacji projektu naukowo-badawczego.
Paweł Jarski, założyciel i prezes Grupy Elemental, podczas uroczystości otwarcia poinformował, że pomimo tego, iż zakład nie jest zbyt duży, jest za to bardzo zaawansowany technologicznie. Głównym obszarem specjalizacji zakładu będzie odzysk metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan oraz metali szlachetnych z grupy platynowców, czyli platyny, palladu i rodu.
Zakład ma na celu przetwarzanie zużytych baterii litowo-jonowych pochodzących z samochodów elektrycznych oraz katalizatorów samochodowych i przemysłowych. W wyniku tego procesu uzyskiwane będą surowce wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Jednocześnie produkowane będą także takie tworzywa sztuczne, jak miedź i aluminium.
Zakład to realizacja projektu o nazwie „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”. Projekt ten został przedstawiony i zaakceptowany przez Komisję Europejską w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI) on Batteries. Następnie projekt uzyskał wsparcie w konkursie NCBiR, sumujące się do około 330 milionów złotych.
Budowa i uruchomienie zakładu były częściowo finansowane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy zainwestował 290 milionów dolarów w działalność Grupy Elemental. Reszta funduszy pochodzi ze środków własnych Grupy Elemental oraz od komercyjnych instytucji finansowych.