Cyberbezpieczeństwo w Zawierciu
Cyberzagrożenie to problem XXI wieku
Cyberbezpieczeństwo to najróżniejsze systemy służące do ochrony sieci informatycznych, programów komputerowych, nieautoryzowanych dostępów. Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie dla wielu z nas w XXI wieku, a w szczególności dla firm. Coraz częściej padamy ofiarami oszustów w sieci, którzy wyłudzają od nas dane kontaktowe do kont bankowych, kont na profilach społecznościowych i wielu innych. Działania przestępców informatycznych mają na celu kradzież pieniędzy z kont bankowych, pozyskanie ważnych informacji, a także kradzież tożsamości w sieci.
Wielu z nas nie wie w jaki sposób chronić się przed tego typu działaniami. W związku z tym w naszym mieście zrealizowano wyjątkowe warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa. Była to 11. edycja zajęć programistycznych „Koduj z Gigantami”. Do tej pory były to największe warsztaty tego typu w regionie. Skierowane były dla dzieci i młodzieży. Zostały przeprowadzone bezpłatnie.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zawiercie Łukasz Konarski, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, ORE, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński. Organizatorem przedsięwzięcia była szkoła „Giganci Programowania”
Przebieg warsztatów na temat cyberbezpieczeństwa
Podczas warsztatów, które zostały zrealizowane w dniach od 3 do 25 września 2022 roku poruszono wiele bardzo ważnych zagadnień. Prowadzący warsztatów przedstawili: zasady bezpiecznego korzystania z sieci, podstawy programowania, tematykę cyberzagrożenia, kwestię tworzenia haseł. Omówiono również jak rozpoznać fałszywe strony internetowe, jak nie paść ofiarą przestępczości w sieci, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Minione warsztaty to było kompendium wiedzy na temat nowych technologii. Warsztaty dla najmłodszych dzieci połączone były z elementami zabawy, po to, aby zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne. Starsza grupa odbiorców miała okazję do zapoznania się jeżykami programowania, które są stosowane przez zawodowych programistów, jak np. C# lub Python.
Ponadto widzę z zakresu cyberbezpieczeństwa pośrednio zdobyli również rodzice dzieci i młodzieży biorących udział w warsztatach. Rodzice otrzymali wartościowy e-book pt. „Jak nie dać się cyberzbójom?”. E-book został opracowany przez firmę Sekurak, a także czasopismo Programista Junior. Więcej na temat nowych technologii można przeczytać na stronie Mediainternet.pl. Każda osoba, która aktywnie korzysta z internetu powinna zapoznać się z wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci internetowej.