Spotkanie w sprawie Odlewni Żeliwa
Problem odlewni rośnie każdego roku. Mieszkańcy miasta są sfrustrowani. Nie wiedzą już co mają robić. Jednak postanowili walczyć o swoją lepszą przyszłość.
W minionych dniach w naszym mieście odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie Odlewni Żeliwa. Okazuje się, że opary wydobywające się z Odlewni Żeliwa zatruwają życie lokalnej społeczności. Substancja, która wydobywa się z przedsiębiorstwa jest szkodliwa i niszczy nieruchomości mieszkańców. Zanieczyszczenia przybierają rdzawy kolor i osadzają się na domach, płotach, ogrodach, a nawet samochodach. Zniszczona jest także fotowoltaika, która nie działa sprawnie w zaledwie dwa lata po zakupie.
Prawdopodobnie zanieczyszczenie wpływa również na ludzkie zdrowie. Mieszkańcy Zawiercia są zdenerwowani tym faktem, który jest nierozwiązany od wielu lat. Postanowili walczyć o swoje lepsze życie. W szczególności sytuacja ta dotyczy ludności zamieszkującej przy ulicy Senatorskiej. Otóż mieszkańcy dosłownie sąsiadują z znajdującym się tuż obok przedsiębiorstwem Odlewnia Zawiercie S.A.
Na zorganizowanym spotkaniu nie pojawili się członkowie reprezentujący przedsiębiorstwo. W odpowiedzi na zaproszenie prezes firmy wysłał pismo.
Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele wskazanej firmy. Jednak ci migają się od wspólnego dialogu. Twierdzą, że brak dowodów na faktyczne zarzucenie winy firmie. Prezes spółki uważa, że jego firma nie zanieczyszcza środowiska oraz nie zagraża życiu mieszkańców. Ponadto uważa, że z przedsiębiorstwa próbuje zrobić się „kozła ofiarnego”.
Spór toczy się od wielu lat. W zeszłym roku radni miasta wystąpili do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Katowicach (CLB) z prośbą o dokonanie pomiarów metalu i stężeń pyłu w powietrzu. Badania nie wykazały nieprawidłowości. Co ciekawe pracownicy wskazanej jednostki pomiarowej nie stanęli w odpowiednim miejscu żeby wykonać badania jakościowe. Nie pojawili się na terenie zakładu. Problem i konflikt narasta. Nigdy nie było tak źle jak teraz. Według zeznań ludności zanika także przydomowa roślinność.